Крія-йога


Різновидом Раджа йоги – царської йоги, описаної Патанджалі в його славетній Йога-сутрі, є Крія-йога, яка працює з енергіями в хребті.

Завдяки інструменту Крія-йоги еволюція людини може бути настільки прискорена, що «за три роки Крія-йог може досягти власним розумним зусиллям того ж результату, який природа дає лише через мільйон років» (як писав Парамаханса Йогананда в славнозвісній «Автобіографії йога»).

Крія-йога складається з технік для практики чотирьох вищих ступенів йоги з восьми, описаних Патанджалі. Техніки й методи пробудження кундаліні у Крія-йозі працюють дуже м’яко і є одними з найбезпечніших. Вони також придатні для практики сімейними людьми, які живуть в соціумі.

Крія-йога є дуже давнім вченням. Вчителем Парамаханси Йогананди був Шрі Юктешвар, якому передав науку Лахірі Махасая. Лахірі Махасая отримав вчення від свого гуру – Шрі Бабаджі, який знову відкрив і очистив цю техніку після її втрати в темні століття. Бабаджі назвав її заново просто: «Крія-йога».

Бабаджі говорив Лахірі Махасая: «Крія-йога, яку я даю світові через тебе в цьому, дев’ятнадцятому столітті, – це відродження того ж вчення, що тисячоліття тому дав Арджуні Крішна, воно ж пізніше було відомо Патанджалі та Христу з його учнями».

Крія-йога передавалась лінією Майстрів-Аватарів: Бабаджі – Лахірі Махасая – Свамі Шрі Юктешвар Гірі – Парамаханса Йогананда.
Парамаханса Йогананда, автор книги «Автобіографія йога» (яка стала класикою йоги і самою видаваною духовною книгою у світі після Біблії), був першим Майстром Індії, який навчав цієї стародавньої науки Захід і прожив там більшу частину свого життя. Він називав Крія-йогу наукою самореалізації, яка дозволяє розкрити і реалізувати весь потенціал людини, і пояснював:

«Завдяки регулярному застосуванню простих і безпечних методів Крія-йоги тіло людини день за днем зазнає перетворень на астральному плані і в решті решт стає здатним пропускати ті нескінченні потенції космічної енергії, які становлять первинний активний прояв духу в матерії… Крія-йог ментально спрямовує рух життєвої енергії догори й донизу навколо шести хребетних центрів (мозкового, шийного, грудного, поперекового, крижового і куприкового сплетінь), які відповідають дванадцяти астральним знакам зодіаку – символічній Космічній Людині. Півхвилини обертання енергії навколо чутливого спинного мозку людини викликають тонкий прогрес в його еволюції; півхвилини Крії дорівнюють року природного духовного розвитку…».

«… Людині потрібно близько мільйона років нормальної безболісної еволюції для того, щоб удосконалити свій мозок для вираження космічного свідомості …

Щоб здійснити хоча б незначне очищення в структурі мозку, потрібно дванадцять років нормального здорового способу життя; необхідним є мільйон обертів сонця, щоб очистити оселю мозку в достатній мірі для прояву Космічної свідомості. Проте Крія-йог, використовуючи духовну науку, звільняє себе від необхідності уважного спостереження і ретельного дотримання законів природи протягом тривалого часу….»

«… Тисяча вправ Крія-йоги, які виконуються за вісім з половиною годин, дають йогу в один день еквівалент тисячі років природної еволюції, а за рік – еквівалент трьохсот шістдесяти п’яти тисяч років….»

«… Я можу взяти кілька молодих людей із звичайним, неспокійним характером, і дати їм Крію, щоб вони практикували по дві години в день так, як я скажу їм, і, поза сумнівами, за чотири або п’ять років я зроблю їх святими»….

«… На життя розвиненого Крія-йога впливають не слідства минулих дій, але виключно вказівки з боку душі. Таким чином, практикуючий уникає керівництва повільно діючих еволюційних наставників у вигляді егоїстичних вчинків звичайного життя, добрі вони чи погані. Безглуздими равликами бачить їх орлине серце…»

«… Крія, яка керує розумом безпосередньо через життєву силу, є найлегшим, найефективнішим і найбільш науковим шляхом наближення до Нескінченного. На відміну від повільних і ненадійних теологічних шляхів «на волах» до Бога, Крія-йогу справедливо можна назвати перельотом на літаку…»

«… Писання всього світу проголошують, що людина – не тіло, схильне до руйнувань, а безсмертна душа. Завдяки Крія-йозі вона отримує точний метод доказу цієї істини…»

Парамханса Йогананда, «Автобіографія йога», глава 26