Розум зцілює тіло: наукові дослідження з медитації

Сьогодні медитацію практикують мільйони звичайних людей по всьому світі. Слідом за йогою поняття медитації поступово перестає асоціюватися виключно з езотерикою, і більшості вона вже не здається чимось загадковим. Медитація може бути релаксацією для одного, інструментом розвитку концентрації – для другого, найкоротшим шляхом до просвітлення – для третього. Ми ж поговоримо про вплив практики медитації на роботу мозку і здоров’я людини.

Сьогодні вчені вже абсолютно точно знають, що медитація змушує мозок працювати по-іншому, картина мозкових хвиль змінюється активність мозку синхронізується, і завдяки цьому нормалізуються багато фізіологічних процесів в організмі: сон, травлення, функціонування серцево-судинної і нервової систем. Змінюється навіть склад крові. Так, згідно даним дослідження, початого в 2005р. Американською кардіологічною асоціацією, стало відомо, що медитація продовжує життя, знижуючи ризик смерті від хвороб старості на 25%, від серцево-судинних захворювань – до 30%, а від раку – до 50%.

Більшість хронічних захворювань викликано способом життя, і для зцілення не можна просто взяти і замінити всі «труби, що протікають». Наприклад, шунтування – дорога операція, але вона не вирішує проблему. Артерії блокуються з біологічних причин: якщо ви видалите тромб і заміните уражену судину, не усунувши при цьому основну причину, то нічого не вилікуєте. У той же час нові дані в поведінковій медицині показують, що поєднання медитації, вправ і дієти може повернути назад навіть найсерйозніші захворювання серця. Заблоковані коронарні артерії починають відкриватись без всіляких пігулок і хірургічного втручання, і до серця надходить значно більше крові.

Інший приклад: лікарі британської державної системи охорони здоров’я всерйоз розглядають пропозиції прописувати медитацію людям, які страждають депресією. З такою рекомендацією виступив Британський фонд охорони психічного здоров’я.

Виявилось, що три чверті медиків в країні, які виписують своїм пацієнтам антидепресанти в таблетках, не впевненими в їх ефективності. Голова фонду, Ендрю Маколов, сказав, що медитація як спосіб боротьби з депресією вже довела свою ефективність. Причому британцям, які страждають від депресії, не пропонується одразу сісти в позу лотоса, розставити по квартирі статуетки Будди і запалити пахощі. Ендрю Маколов пропонує системі охорони здоров’я поєднувати традиційну терапію, що передбачає вже звичний прийом антидепресантів, з медитацією, яка базується на усвідомленні. Вона допомагає пацієнтам справлятись із негативними думками – не зациклюватись на них, а навпаки, відпускати.

В результаті з часом ці думки стають все менше важливими!

Медикаментозне лікування, безумовно, здатне вивести людину з депресії, але припинивши прийом ліків пацієнти,як правило, повертаються в початковий стан. Не кажучи вже про те, що, внаслідок медикаментозної терапії розвивається залежність; таке лікування супроводжується масою побічних ефектів…

Шерон Зальцберг і Джон Кабат-Зінн з Массачусетського університету в клініці зниження стресу теж використовують деякі техніки буддійської медитації усвідомленості (поза релігійним змістом). Своїх пацієнтів Зальцберг і Кабат-Зінн вчать спостерігати за змінами в розумі і відкрито сприймати все, що в ньому виникає. Ця сама простота і дозволяє використовувати медитацію усвідомленості в якості техніки зниження стресу, саме тому вона стає все більш популярною в західних медицинських колах. В якості центрального об’єкта для свідомості використовують дихання – основу, з якої будь-яка людина має починати на рівні тіла. Вчені з’ясували, що після проходження 8-тижневої антистресової програми медитацій в організмі людини збільшується кількість CD-4 T лімфоцитів. Саме ці клітини атакує вірус імунодефіциту людини, послаблюючи імунітет. Тому із зростанням їх кількості в організмі він стає все більш захищеним. Вчені радять медитувати по 20 хвилин в день 4-5 разів на тиждень. Цього часу достатньо, щоб організм розслабився і впорався з щоденним стресом.

Якщо ми розглянемо статистику по діагнозам окремих захворювань, то побачимо, що симптоми соматичних хвороб серед осіб, які практикують медитацію зменшуються на 45-50%. Більший відсоток спостерігаємо за показниками, що характеризують психологічні розлади, а також на 8-10% збільшується стійкість до стресу. Певна кількість контрольних досліджень показала, що клініки,які застосовують лише медичні методи лікування таких пацієнтів, досягають гірших результатів. Є дані про застосування медитації при лікуванні псоріазу: практика істотно продовжує термін ремісії.

Треба сказати, що люди, які пройшли через медитаційну клініку, продовжують практикувати і після навчання. На питання «Навіщо вони це роблять?» всі як один відповідають: позбавлення від хвороби – не єдиний ефект медитації, практика відкрила їм ще багато нового.

Що тренується, те розвивається. Яким же чином медитація впливає на мозок? У ході дослідження, проведеного в 2005 р. в Массачусетському госпіталі в Бостоні, вчені за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) спостерігали за тим, що відбувається в головах людей, які практикують медитацію. Було відібрано 15 осіб практикуючих з різним досвідом (від року до 30 років) і 15 людей, які ніколи раніше не медитували. Після аналізу великого масиву інформації щодо активності та структури мозку стало ясно, що медитація збільшує товщину деяких відділів кори головного мозку, залучених в процеси уваги, робочої пам’яті та обробки сенсорної інформації: префронтальної кори і острівця Рейля. Сара Лазар, керівник даного дослідження, прокоментувала результати експерименту так: «Ви тренуєте мозок під час медитації, тому він і росте. Адже відомо, що у музикантів, лінгвістів, атлетів відповідні області мозку збільшені. Зростання кори мозку відбувається не за рахунок зростання нейронів, а завдяки розростанню кровоносних судин, гліальних клітин, астроцитів – всієї системи, яку живить мозок».

Інші експерименти з використанням МРТ, проведені в 2007р. в університеті Бостона, США, показали, що достатньо лише однієї години йоги – і мозок починає виробляти на 30% більше такого важливого інгібіторного медіатора, як GABA, зменшення якого спостерігається при депресії, хронічних станах страху і занепокоєння, а також епілепсії. Таким чином, заняття звичайної йогою могли б тут замінити медикаментозну терапію.

Серед клінічно підтверджених ефектів медитації виділяють:

 • уповільнення серцебиття,
 • пониження кров’яного тиску,
 • зменшення споживання кисню,
 • уповільнення обміну речовин,
 • зменшення вмісту молочної кислоти в крові,
 • посилення кровотоку в передпліччях і збільшення температури долонь,
 • збільшення електричного опору шкіри,
 • посилення альфа-хвиль мозку,
 • виділення гіпофізом гормону ендорфіну, завдяки чому включається так званий «центр задоволення»,
 • розслаблення м’язів під впливом гормону ендорфіну,
 • зниження емоційної активності.

Вічно молодий. Ще один ефект медитації: вона не тільки знімає стрес, втому, неспокій, але й омолоджує мозок. Так, в роботі, проведеної в минулому році в Університеті Еморі, США, були обстежені 13 людей, які практикують дзен-медитацію. В роботі було вперше показано, що медитація може звертати назад процеси старіння. Відомо, що з віком кора головного мозку зменшується в товщині і обсязі – вона ніби сохне, втрачає воду; погіршується трофіка, тьмяніють увага і пам’ять, сповільнюється мова. Так от, медитація зупиняє ці процеси: всі практикуючі дзен-медитацію в дорослому чи похилому віці не мали вікових змін кори і продемонстрували нормальні показники в тестах на увагу.

Те, що медитація може так сильно впливати на морфологію мозку, означає, що тут не обійтись без модифікацій в експресії генів. В роботі дослідників із Всеіндійського інституту медичних наук в Нью-Делі, опублікованій в лютому 2008 р., було наведено результати тестів крові 42 людей, як мінімум рік практикуючих техніку сударшан-крія. Результати генного скринінгу («просіювання») показали, що ті, хто практикував медитацію, мали більш високий рівень експресії генів, що регулюють антиоксидантний стрес, імунну відповідь, а також апоптоз (генетично запрограмована загибель клітин) і виживання клітин.

Наведемо ще один приклад впливу нетрадиційних оздоровчих практик на регуляцію геному. У 2005 р. вчені з Техаського університету на чолі з Цюань-Чжень Чи протестували клітини крові – нейтрофіли, використовуючи ДНК-чіпи, у шести азіатів, практикуючих як мінімум рік протягом 1-2 годин в день особливу медитаційну техніку цигун. Результат вразив: у всіх були сильно активовані гени, які посилюють імунну систему, знижують клітинний метаболізм, а також прискорюють загоєння будь-яких запальних процесів і ран. Було скановано понад 12 тис. генів, з них 250 були змінені, 132 – пригнічені, 118 – активовані. Найпотужніших змін зазнали гени, що беруть участь в етіології багатьох хвороб, таких як рак, діабет, підвищений артеріальний тиск, сепсис, аутоімунні захворювання, запалення, пов’язані зі старінням тощо.